Valitsus kiitis heaks tsirkuse loomi kaitsva seaduse muudatuse

„Erinevad teadusuuringud ja teiste riikide kogemused on näidanud, et paljude loomaliikide puhul ei ole võimalik avalikel üritustel loomade heaolu tagada,” ütles maaeluminister Tarmo Tamm. Aprilli lõpus toimunud valitsusistungil kiideti heaks...

„Erinevad teadusuuringud ja teiste riikide kogemused on näidanud, et paljude loomaliikide puhul ei ole võimalik avalikel üritustel loomade heaolu tagada,” ütles maaeluminister Tarmo Tamm.

Aprilli lõpus toimunud valitsusistungil kiideti heaks loomakaitseseaduse muutmine, mis piirab loomade avalikku näitamist, seal hulgas tsirkuses kasutamist.

„Igasugusel loomade avalikul näitamisel peab olema tagatud loomade heaolu. Loomadele peab võimaldama liigiomast liikumisvõimalust, hooldust, vajalikku sööta ja teisi heaoluks vajalikke tingimusi. Seepärast on kavas koostöös loomakaitseorganisatsioonide ja teiste huvigruppidega töötada välja määrus, millega kehtestame avalikuks näitamiseks lubatud loomaliikide loetelu. Kõikide teiste loomaliikide avalik näitamine oleks sellisel juhul lubatud vaid tegevusloaga loomaaias,“ arvas minister.

Loomade parema kaitse ja heaolu tagamiseks võib edaspidi avalikel üritustel näidata vaid ministri määrusega lubatud loomaliike.

Mujal kui tegevusloaga loomaaias, loomanäitustel, -võistlustel, -laatadel, -oksjonitel või muudel avalikel üritustel, tsirkustes, on kavandatava loomakaitseseaduse muudatusega lubatud kasutada vaid loomi, kelle liigiomased käitumisharjumused või eluviis võimaldavad seda looma tervist kahjustamata.

Loomakaitseseaduse muutmise eelnõu kohaselt kehtestab selliste loomaliikide nimekirja minister. Vastav määrus lubatud loomaliikide kohta on välja töötamisel ning on kavandatud jõustuma loomakaitseseaduse jõustumisega samaaegselt.

Määruse kavandi kohaselt oleks loomanäitustel, -võistlustel, -laatadel, -oksjonitel või muudel avalikel üritustel (sh tsirkustes) lubatud edaspidi kasutada koeri, kasse, koduküülikuid, hobuseid, eesleid, kodusigu, kodukitsi, veiseid, lambaid, alpakasid, laamasid, kodutuhkruid, koduparti, kodukana, kodukalkunit, koduhanesid ja koduvutte. Lõplik loomade loetelu kujundatakse huvigruppidega määruse väljatöötamise käigus.

Seaduse eelnõu esitati kooskõlastamiseks teistele ministeeriumitele ning arvamuse avaldamiseks Veterinaar- ja Toiduametile, Eesti Loomakaitse Seltsile, Eestimaa Loomakaitse Liidule, MTÜ-le loomade eestkoste organisatsioon Loomuse ning MTÜ-le Eesti Kaasaegse Tsirkuse Arenduskeskus.

Related Posts